Slučajno ispuštanje telefona u kupatilu, isklizavanje iz ruke na mokru površinu, kupanje u moru/bazenu, padanje kapljlica kiše po telefonu… Garancije ne pokrivaju štetu prouzrokovanu kvašenjem telefona i svi sadržaji poput fotografija, videa, korisnih aplikacija mogu nestati u sekundi.  Budimo iskreni, ovo je (na žalost) jedna od najgorih noćnih mora mnogih ljudi sadašnjice. Ali ne paničite. Za sve postoji rešenje pa i za spas “udavljenog” telefona.

  • Izvadite ga odmah iz vode i prebrišite pamučnom krpom

Znamo, zvuči očigledno, ali možda mislite da je već kasno i da spašavanje nije vredno žurbe. Međutim, u ovom slucaju svaka sekunda je bitna i ako imate sreće, spasićete sav sadržaj koji se nalazi na telefonu ako pratite sledeće korake.

  • Isključite ga

Neki telefoni podešeni su tako da se automatski isključe kada se pokvase, ali ako se to ne desi ne ustručavajte se da ga ugasite i izvadite bateriju. To će ga zaštiti od kratkog spoja i sačuvati postojeći sadržaj u aplikacijama.

  • Izvadite bateriju odmah nakon gašenja

Ako posedujete telefon koji ne dozvoljava uklanjanje baterije (kao što je Iphone npr), preskočite ovaj korak. Za sve ostale telefone ovo je zlatno pravilo – uklanjanje baterije sprečava snabdevanje energijom (bio telefon ugašen ili ne) – tako ćete sprečiti dalja oštećenja i kratke spojeve.

  • Izvadite sve kartice koje se nalaze u telefonu

Uklonite sve poklopce i čepove koji pokrivaju praznine i slotove. Prebrišite mikrofiber krpicom (ne koristite papirne maramice jer njihove čestice mogu da blokiraju praznine u telefonu).

  • Ubacite telefon u vakumiranu kesu

…i pokušajte da isisate sav vazduh iz nje. Ukoliko nemate vakumirane kese koje same isisavaju vazduh pri zatvaranju, ubacite ga u običnu kesu i prislonite usne kao kada duvate balon. Isisajte vazduh stvarajući vakumirani efekat. To će izvući vodu koja je ušla u najsitnije delove telefona.

  •  Ubacite ga u posudu sa pirinčem

Ne, ovo nije mit. Da li ste imali prilike da u restoranima primetite mala zrna pirinča koja se nalaze u soli? Ona služe u regulaciji suvišne vlažnosti u prostoriji. Ako vam sušenje i brisanje telefona nije pomoglo, postavite ga sa svim prethodno izvađenim delovima u činiju sa pirinčem. Poželjno je da odstoji bar jedan ili dva dana. Možete koristiti i druge alternativne materijale koji isušuju vlagu – pesak za mačke, silicijumske gel kesice (koje se nalaze u kutijama sa novim cipelama i sl.).

Ukoliko pratite ove savete, vaš pokvašeni android telefon će nakon 2 dana sigurno proraditi. Mi smo probali i uspelo je!