Ko još ne voli limunadu? Limunada je zdrav, osvežavajuć, ukusan napitak koji tokom leta hladi i najvrelije glave. Kao i sve ostalo, smatra se da limunada datira još iz doba starog Egipta, ali da li je zaista tako? Limunada ima zabavnu istoriju, a u nastavku pročitajte i savršeni recept za ovaj originalni napitak.
![](https://www.freepnglogos.com/uploads/lemon-png/lemon-juice-sampar-drinking-water-19.png)
Neka od novijih istraživanja otkrila su fosilizovane listove limuna u provinciji Junan u Kini, koji navodno dokazuju da citrusi postoje još od doba kasne epohe Miocen koja je postojala pre osam miliona godina.
Ipak, do sada najstariji zapisi o drvetu limuna postoje u arapskoj poljoprivrednoj knjizi iz 10. veka, koju je napisao Kustus Al Rumi. Poznato je i da je krajem 12. veka lični lekar muslimanskog vođe Saladina, napisao studiju o limunu koja je privukla pažnju o toj voćki.
![](https://cdn.globalauctionplatform.com/f63de3e8-7fab-46e3-90e7-a87b00e62434/3d8ee823-3b76-421b-d2e7-053218be6e77/original.jpg)
Limunada se kao napitak u Evropi pojavila (tek) u 17. veku. Ulični prodavci su nosili balone koji su bili vezani za njih i prodavali su napitak od limuna, vode i meda u čašama. Prodavci su postali toliko popularni da su formirali sindikat pod nazivom “Compagnie de Limonadiers”. 1676. nastala je kompanija pod istim nazivom. U to doba bilo je popularno da se limunada pije iz papirne slamčice. u staklenim bocama poznatim pod nazivom “torpedo bottles” koje su imale špicasto dno.
Kada je otkriven aparat za proizvodnju gazirane vode, limunada je postala još popularnija. Negde krajem 18. veka, nemačko-švajcarski juvelir Johan Schweppe, razvio je kompresionu pumpu za karbonizaciju vode koja je proizvodnju gazirane vode učinila još efikasnijiom. Negde oko 1830. godine pojavila se “švajcarska limunada” zvana Šveps. U međuvremenu je limunada stigla i u Ameriku sa evropskim imigrantima, a krajem 19. veka Bela kuća je zabranila služenje alkohola pa je limunada bila sjajna alternativa.
![](https://oneeyeland.com/600/328048-one-eyeland-schweppes-tonic-water-by-ben-appleby.jpg)
Gazirana ili ne, sa medom, šećerom, limunovom korom ili bez nje, limunada je sigurno piće koje prija svakome. Sa pojavom raznih vrsta voda, slatkih dodataka i sl., ona se menjala i modifikovala, ali kakva god da je – osvežava i čisti organizam. Danas je vrlo popularna i takozvana “pink lemonade” (pink limunada).
Jedan radnik iz cirkusa u Čikagu, pod imenom Alot navodno je izmislio pink limunadu. Kada je ostao bez limuna, u vodu je ubacio roze bombone od limuna i ukus je bio bolji od očekivanog. Nastavio je da prodaje taj svoj napitak, a niko nije primetio razliku. Pink limunada koja se danas pije u Americi je neka vrsta pića sa malinama, jagodama, limunom i grejpfrutom, uz dodatak zaslađivača.
![](https://i.pinimg.com/originals/df/8f/5c/df8f5c697035324692b52e223a5a03ee.jpg)
Da biste napravili domaću gaziranu limunadu potrebno je pomešati limun, šećer i gaziranu vodu. Najukusnija će biti ako limun izgnječite i ne bacate pulpu, izbacite koštice i pomešate sa kašikom šečera. Limunova kiselina će istopiti šečer pa ćete dobiti neku vrstu sirupa. Tek nakon što ste pomešali limunov sok i šećer, polako dodajte gaziranu vodu.
Ako ste spremni da eksperimentišete i želite da detoksifikujete organizam, uzmite 1 veći limun, iscedite ga u čaši obične vode, dodajte kafenu kašičicu šećera i pola kašičice sode bikarbone. Dobićete penušavu limunadu koju treba odmah popiti.